Το Φεστιβάλ Δράμας Ταξιδεύει!

Ε Ρ Χ Ε Τ Α Ι

 

Το Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας έρχεται στον κινηματογράφο Τριανόν από τις 11 - 17 Οκτωβρίου 2018. 

Το πρόγραμμα  αναρτήθηκε και θα το βρείτε παρακάτω.

 

 

 

 

 

 

 

Πέμπτη 11 Οκτωβρίου

41ο Εθνικό Φεστιβάλ  –Διαγωνιστικό

41st National Festival -Competition

18:00 – 20:00

 

  

 

“Enpartie

Αναστασία Μελία Ελευθερίου             

16’

 “By halves”

Anastasia Melia Eleftheriou

 

Τυφλόμυγα

Δέσποινα Μαυρίδου

11’

Blind man's buff

Despina Mavridou

“Τεμπέλης”

Διονύσιος Χρονόπουλος                                                                                             

19’

Fishing rod bell Dionysus Chronopoulos

Τέταρτοςτοίχος”                                       Δημήτρης Γκότσης                             

10’

“Fourth wall”

Dimitris Gkotsis

Deathcar”                                                  Ανδρέας Βακαλιός                              

 

12’

Deathcar

Andreas Vakalios

Let's talk about love”                                  Αλέξης Κουάντας                                                                                            

9’

Let's talk about love Alexis Quantas

Muffin”                                                       DanielBolda                                       

 

17’

Muffin

DanielBolda

Sunday 11.00 - 12.00”                           Στέλιος Κουκουβιτάκης                                                                                 

10’

“Sunday 11.00 - 12.00” SteliosKoukouvitakis

 

 

 

Πέμπτη 11 Οκτωβρίου

41ο Εθνικό Φεστιβάλ  –Διαγωνιστικό

41st National Festival -Competition

20:00 – 22:00

Βασιλεία

ΑναστασίαΚρατίδη

13’

“Vassileia”

Anastasia Kratidi

 

You should know better

ΘάνοςΤοπούζης

13’

You should know better

ThanosTopouzis

Ηφάμπρικα

ΑλέξανδροςΣικαλιάς

                                                                       

20

The factory

Alexander Sikalias

Ave Eva”                                                     

Oliwia Twardowska

13

Ave Eva

Oliwia Twardowska

“Newstria”                                                 ΚώσταςΣταματόπουλος                                                                       

24’

“Newstria”

 KostasStamatopoulos

“Η σιγή των ψαριών όταν πεθαίνουν”                                      

ΒασίληςΚεκάτος

                                                           

19’

“The silence of the dying fish”

Vassilis Κekatos

“Όταν ήμουν στο λύκειο, ήμουν ερωτευμένος με την Άννα”                 Ελένη Μητροπούλου                                                                                       

10’

Inhighschool, I was in love with Anna”

Eleni Mitropoulou

                                                                                               

  

Πέμπτη 11 Οκτωβρίου

41ο Εθνικό Φεστιβάλ  –Διαγωνιστικό

41st National Festival -Competition

22:00 – 00:00

 

“Hippo”

 ΘεοφύλακτοςΑργυρού

 

24’

“Hippo”

Theofylaktos Argyrou

Διάβαση

ΝίκοςΜαθιός

 

5’

“Crossing” 

Nikos Mathios

Εντροπία

ΧρήστοςΤάτσης     

                                                                

18’

Entropia

ChristosTatsis

 

Ηστιγμή

ΓιάννηςΣτεφανάκις

 

9’

“The moment’’

Yannis Stefanakis   

 

“Springtime rest”

ΓιάννηςΖαφείρης           

                                                          

15’

“Springtime rest”

Yannis Zafiris                    

Yawth

Λήδα Βαρτζιώτη

Δημήτρης Τσακαλέας

10

Yawth

Lida Vartzioti

Dimitris Tsakaleas

 

“Calling”

ΆρτεμιςΑναστασιάδου

 

16’

“Calling”

ArtemisAnastasiadou

Μόλλυ 6 με 8”

ΕυθύμηςΜιχελουδάκης

 

18’

“Molly 6 to 8”

 Efthimis Micheloudakis

 

                                                                                

 

Παρασκευή 12 Οκτωβρίου

41ο Εθνικό Φεστιβάλ  –Διαγωνιστικό

41st National Festival -Competition

18:00 – 20:00

Νάρκη

ΔημήτρηςΤσαλαπάτης

22’

“Torpor”

Dimitris Tsalapatis                                       

Σελφίτιδα

ΠέγκυΖούτη

 

12’

“Selfitis”

Peggy Zouti

Πολυέλαιος

 ΑντώνηςΓλαρός   

                           

10’

Chandelier

AntonisGlaros

Άβανος

ΠαναγιώτηςΧαραμής

 

20’

“Avanos”

Panagiotis Charamis

Άρια

ΜυρσίνηΑριστείδου

 

14’

“Aria”

MyrsiniAristidou

Live

ΒασίληςΣταυρόπουλος

 

1’

Live

VasilisStavropoulos

“Grief (A place none of us know until we reach it)”   ΑλεξάνδραΜατθαίου

 

8’

“Grief (A place none of us know until we reach it)”

Alexandra Matheou   

“Fake news”

ΔημήτρηςΚατσιμίρης

15’

“Fake news”

Dimitris Katsimiris

 

O ήχος του Βλαδιβοστόκ” Μάριος Ιωάννου Ηλία                                   

 

6

“Sound of Vladivostok”

Marios Joannou Elia

                                                                                   

 

Παρασκευή  12 Οκτωβρίου

41ο Εθνικό Φεστιβάλ  –Διαγωνιστικό

41st National Festival -Competition

20:00 – 22:00

“Thin green line”

ΜάριοςΨαράς

19

“Thin green line”

Marios Psaras

Open up

Katia Kornilova

15’

Open up

 Katia Kornilova

“30”

 ΚωνσταντίνοςΠατσαλίδης

15

30

Konstantinos Patsalides

Μόνοαγάπη”       Μιχάλης Χαπέσιης

11’

“Just love”

Michael Hapeshis

“Sisters” 

Lyuba Kryvokhyzha

14’

“Sisters”

Lyuba Kryvokhyzha

Ντάνια

ΜάρσιαΤζιβάρα

13’

“Dania

Marsia Tzivara

“The sound”

Antony Petrou

15’

“The sound”

Antony Petrou

                                                                                                                                   

Παρασκευή 12 Οκτωβρίου

41ο Εθνικό Φεστιβάλ  –Διαγωνιστικό

41st National Festival -Competition

22:00 – 00:00

“37 μέρες

ΝικολέταΛεούση

23’

“37 days”

Nikoleta Leousi

“Ο αδερφός μου”

Θοδωρής Παπαδουλάκης

 

5’

“My Brother”

Theo Papadoulakis

Shapes of mine

ΓιώργοςΚαψανάκης

15’

Shapes of mine

Giorgos Kapsanakis

“Πέρα από τ'αστέρια” Στελάνα Κληρή

12’

“To the moon and back” Stelana Kliris

Tropical dreams ΒαγγελιώΣουμέλη

15

Tropical dreams Vaggelio Soumeli

Δεσμοί

Ανδρόνικος - ΚωνσταντίνοςΔημόπουλος

                            

40’

Bonds

Andronikos - KonstantinosDimopoulos

                                                                                               

                                                                       

                                                        

                                                                                               

Σάββατο 13 Οκτωβρίου

Βραβεία και Διακρίσεις

41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών

Μικρού Μήκους Δράμας

18:00-20:00

 

 

 

«Τέταρτος τοίχος»  του Δημήτρη Γκότση 10’

Ειδικό Βραβείο Περιβάλλον & Κλιματική Αλλαγή

 

«Άρια» της Μυρσίνη Αριστείδου 14’

Τιμητική Διάκριση Μοντάζ

 

«Ave Eva»  της Oliwia Twardowska 13’

Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

 

La ultima hija της Εύης Καραμπάτσου 21’

Βραβείο Ντοκιμαντέρ

 

Μόλλυ 6-8 του Ευθύμη Μιχελουδάκη 18’

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας

Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου

 

Βουρβουρού της Καρίνας Λογοθέτη 22’

Τιμητική Διάκριση  Πρωτότυπης Μουσικής

Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών

 

 

 

 

Σάββατο 13 Οκτωβρίου

Βραβεία και Διακρίσεις 24ου Διεθνούς Φεστιβάλ

Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Awards and Distinctions

24th International Short film Festival in Drama

20:00-22:00

“The escape” της Laetitia Martinoni  από την Γαλλία 25’

Βραβείο EFA «ΔΡΑΜΑ 2018», της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου

 

“The rabbi” του Uriya Hertz από το Ισραήλ 20'

Εύφημος Μνεία Σεναρίου

 

“The Culture” του Ernst De Geer  από τη Νορβηγία 21’

Βραβείο FIPRESCI

 

                                                           

“Vihta” του Francois Bierry από το Βέλγιο 34’

Grand Prix 2018

 

 

 

 

 

Σάββατο 13 Οκτωβρίου

Βραβεία και Διακρίσεις

41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών

Μικρού Μήκους Δράμας

22:00-00:00

 

 

Άβανος του Παναγιώτη Χαραμή 20’

•           Χρυσός Διόνυσος

•           Τιμητική Διάκριση Σεναρίου

•           Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας

•           Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας

•           Τιμητική Διάκριση Σκηνικών

•           Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών

Κινηματογράφου και Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ

 

 

Calling της Άρτεμις Αναστασιάδου 16’

Βραβείο Έλληνες του Κόσμου -Σωκράτης Δημητριάδη

 

Πολυέλαιος του Αντώνη Γλαρού 10’

Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας

 

«ΝΑΡΚΗ» του Δημήτρη Τσαλαπάτη 22’

Ειδικό βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη «Ντίνος Κατσουρίδης»

Βραβείο Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών GSC

 

 

En partie της Αναστασίας Μελία Ελευθερίου 16’

Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» καλύτερης γυναικείας

σκηνοθετικής παρουσίας

Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

 

 

Έκτορας Μαλό - Η τελευταία μέρα της χρονιάς της Ζακλίν Λένζου 25’

Αργυρός Διόνυσος

 

 

Κυριακή 14 Οκτωβρίου

Βραβεία και Διακρίσεις

41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών

Μικρού Μήκους Δράμας

18:00-20:00

 

 

Quidnunc του Χάρη Αγιώτη 26’

Εύφημος Μνεία

 

Όλα για όλα του Μαρίνου Σκλαβουνάκη  30’

Εύφημος Μνεία

Βeyond good & evil or (The exuberantly painful process of teething)

του Αλέξανδρου Παπαθανασόπουλου         12’

Εύφημος Μνεία στον Chris Scott για την ερμηνεία του

 

Η σιγή των ψαριών όταν πεθαίνουν του Βασίλη Κεκάτου 19’

•           Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιoανατολικής Ευρώπης

(Διεθνές Τμήμα)

•           Ειδικό Βραβείο

•          

The sound του  Antoni Petrou 15’

Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

 

 

 

Κυριακή 14 Οκτωβρίου

Βραβεία και Διακρίσεις 24ου Διεθνούς Φεστιβάλ

Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Awards and Distinctions

24th International Short film Festival in Drama

20:00-22:00

Manicure του Arman Fayaz από τo Ιράν 25’

Ειδικό Βραβείο Κριτικής Επιτροπής

 

    Tweet-Tweet της Ζhanna Bekmambetova από την Ρωσία  11’

                         Καλύτερο Ταινία Κινουμένου Σχεδίου

 

              The shadow of the bride”  της Alessandra Pescetta από την Ιταλία      11’

Εύφημος Μνεία Πειραματικής Ταινίας

 

<<Delectableyou>>του AxelCourtiereαπό τη Γαλλία 15’

Ειδικό Βραβείο Αρτιότερης Παραγωγής TV5 MONDE

 

My name is Julita” του Filip Dzierzawski από την Πολωνία 28’

                                          Δεύτερο Βραβείο

 

 

 

Κυριακή 14 Οκτωβρίου

Διακρίσεις

41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών

Μικρού Μήκους Δράμας

22:00-0:00

 

 

Βασιλεία στη σκηνοθέτιδα Αναστασία Κρατίδη 13’

Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

 

Εντροπία στο σκηνοθέτη  Χρήστο Τάτση 18’

Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

 

Yawth, στoυς σκηνοθέτες  Λήδα Βαρτζιώτη και Δημήτρη Τσακαλέα 10’

Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

 

Κιόκου  πριν έρθει το καλοκαίρι στο σκηνοθέτη Κωστή Χαραμουντάνη 17’

Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

 

Tropical  Dreams στη σκηνοθέτιδα Βαγγελιώ Σουμέλη 15’

Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

 

37μέρες  της Νικολέτα Λεούση 23’

Βραβείο Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδος (ΟΚΛΕ)

 

 

 

 

BALKAN PANORAMA  2018

Highlights of the Focus on Serbia

Δευτέρα 15 Οκτωβρίου

18:00-20:00

 

 

“Όταν ήμουν αγόρι, ήμουν κορίτσι”

Ivana Todorović

Σερβία

30’

“When I was a boy, I was a girl”

Ivana Todorović

Serbia

“Το άγγιγμα”

Alek Conić

Σερβία

18’

“The touch”

Alek Conić

Serbia

 

“Μια χούφτα πέτρες

Stefan HYPERLINK "http://www.seecinema.net/single_whoiswho.php?whoiswho_id=17903"Ivancic

Σερβία

14’

A handful of stones

Stefan HYPERLINK "http://www.seecinema.net/single_whoiswho.php?whoiswho_id=17903"Ivancic

Serbia

 

“Ο άντρας που πήγε να πάρει τσιγάρα”

Marko Sopić

Σερβία

13’

“The man who went to get the cigarettes”

Marko Sopić

Serbia

“Fluffy”

Lee Filipovski

Σερβία

24’

“Fluffy”

Lee Filipovski

Serbia

 

     

 

 

     

 

 

Δευτέρα 15 Οκτωβρίου

41ο Εθνικό Φεστιβάλ  –Διαγωνιστικό

41st National Festival -Competition

 20:00 -22:-00

 

 

Check in

ΚωνσταντίνοςΣτραγαλινός

24

Check in  

Konstantinos Stragalinos

Quidnunc

ΧάρηςΑγιώτης

26’

Quidnunc

Harry Ayiotis

“Άγγελος Νομάς”

ΣήφηςΣτάμου

27’

Mr. Nomad

Sifis Stamou

“Η γυναίκα στο δωμάτιο”

Ρωμανός Παπαϊωάννου

16’

“The woman in the room”

Romanos Papaioannou

Βουρβουρού

Καρίνα Λογοθέτη

22

“Vourvourou”

KarinaLogothetis

 

 

 

Δευτέρα 15 Οκτωβρίου

41ο Εθνικό Φεστιβάλ  –Διαγωνιστικό

41st National Festival -Competition

22:00 – 00:00

 

 

“3-0 στο 89’ ”

BorisStout

59’

“3-nil

BorisStout

Natron”

Άρης Απαρτιάν, Σοφία Αβραμίδου

6’

“Natron”

ArisApartian, Sofia Avramidou

“Το τηλεφώνημα”

Ανδρέας Ι. Μαριανός

13’

Thecall”

Andreas.J. Marianos

“Κιόκου πριν έρθει το καλοκαίρι”

Κωστής Χαραμουντάνης

17’

“Kioku before summer comes”

KostisCharamountanis

Beyond good & evil or(The exuberantly painful process of teething)

Αλέξανδρος Παπαθανασόπουλος

12’

Beyond good & evil or(The exuberantly painful process of teething)

Alexandros Papathanasopoulos

 

 

 

Τρίτη 16 Οκτωβρίου

Διακρίσεις

41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών

Μικρού Μήκους Δράμας

18:00-20:00

 

 

Βασιλεία στη σκηνοθέτιδα Αναστασία Κρατίδη   13’

Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

Εντροπία στο σκηνοθέτη  Χρήστο Τάτση      18’

Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

Yawth, στoυς σκηνοθέτες  Λήδα Βαρτζιώτη και Δημήτρη Τσακαλέα   10’

Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

Κιόκου  πριν έρθει το καλοκαίρι στο σκηνοθέτη Κωστή Χαραμουντάνη   17’

Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

 

Tropical  Dreamsστη σκηνοθέτιδα Βαγγελιώ Σουμέλη  15’

Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

37μέρες  της Νικολέτα Λεούση                                                 23’

Βραβείο Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδος (ΟΚΛΕ)

 

Τρίτη 16 Οκτωβρίου

41ο Εθνικό Φεστιβάλ  –Διαγωνιστικό

41st National Festival -Competition

20:00 – 22:00

 

 

 

“Συλλέκτης”                                                 29’                   “Thecollector

Θοδωρής Βουρνάς                                                                  ThodorisVournas

 

“Έξοδος”                                                      10’                   “Exodus”

Αλκιβιάδης Παπαδόπουλος                                                    AlkiviadisPapadopoulos

“Ρίτα”                                                            21’                   Rita

Γιώργος Δανόπουλος                                                              GeorgeDanopoulos   

 

“Όλα για όλα                                               30’                   “Goforbroke

Μαρίνος Σκλαβουνάκης                                                        MarinosSklavounakis

“Παρεμπιπτόντως”                                       15’                   Incidentally

Κωνσταντίνος Οικονόμου                                                      KonstantinosEconomou

 

Τρίτη 16 Οκτωβρίου

 41ο Εθνικό Φεστιβάλ  –Διαγωνιστικό

41st National Festival -Competition

22:00 – 00:00

 

 

Ομπρέλα

ΑμέρισσαΜπάστα

13’

Umbrella

Amerissa Basta

Versus

ΚώσταςΤατάρογλου

9’

Versus

Kostas Tataroglou

“La ultima hija

ΕύηΚαραμπάτσου

21’

“The last daughter”

Evi Karampatsou

“Έκτορας Μαλό –

Η τελευταία μέρα

της χρονιάς”

Ζακλίν Λέντζου

25’

HectorMalot

Thelastday

of  theyear

JacquelineLentzou

“Ο Ευρωπαίος πολίτης”

Νίκος Καμπέρης

15’

“The European citizen”

Nikos Kamperis

“The penal colony”

ΜάνοςΤσίζεκ

Lindsey Aliksanyan

24’

“The penal colony”

Manos Cizek

Lindsey Aliksanyan

 

 

                                                        

Τετάρτη  17 Οκτωβρίου

Βραβεία και Διακρίσεις

41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών

Μικρού Μήκους Δράμας

18:00-20:00

Quidnunc του Χάρη Αγιώτη 26’

Εύφημος Μνεία

Όλα για όλα του Μαρίνου Σκλαβουνάκη 30’

Εύφημος Μνεία

Βeyond good & evil or (The exuberantly painful process of teething)

του Αλέξανδρου Παπαθανασόπουλου 12’

Εύφημος Μνεία στον ChrisScott για την ερμηνεία του

Η σιγή των ψαριών όταν πεθαίνουν του Βασίλη Κεκάτου 19’

•           Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιoανατολικής Ευρώπης

(Διεθνές Τμήμα)

•           Ειδικό Βραβείο

The sound του  Antoni Petrou 15’

Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

 

Τετάρτη 17 Οκτωβρίου

Βραβεία και Διακρίσεις

41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών

Μικρού Μήκους Δράμας

20:00-22:00

«Τέταρτος τοίχος»  του Δημήτρη Γκότση 10’

Ειδικό Βραβείο Περιβάλλον & Κλιματική Αλλαγή

«Άρια» της Μυρσίνη Αριστείδου 14’

Τιμητική Διάκριση Μοντάζ

«AveEva»  της OliwiaTwardowska 13’

Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

Laultimahija της Εύης Καραμπάτσου 21’

Βραβείο Ντοκιμαντέρ

Μόλλυ 6-8 του Ευθύμη Μιχελουδάκη 18’

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας

Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου

Βουρβουρού της Καρίνας Λογοθέτη 22’

Τιμητική Διάκριση  Πρωτότυπης Μουσικής

Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών

 

Τετάρτη  17 Οκτωβρίου

Βραβεία και Διακρίσεις

41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών

Μικρού Μήκους Δράμας

22:00-00:00

Άβανος του Παναγιώτη Χαραμή 20’

•           Χρυσός Διόνυσος

•           Τιμητική Διάκριση Σεναρίου

•           Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας

•           Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας

•           Τιμητική Διάκριση Σκηνικών

•           Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών

Κινηματογράφου και Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ

Calling της Άρτεμις Αναστασιάδου 16’

Βραβείο Έλληνες του Κόσμου -Σωκράτης Δημητριάδη

Πολυέλαιος του Αντώνη Γλαρού 10’

Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας

«ΝΑΡΚΗ» του Δημήτρη Τσαλαπάτη 22’

Ειδικό βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη «Ντίνος Κατσουρίδης»

Βραβείο Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών GSC

Enpartie της Αναστασίας Μελία Ελευθερίου 16’

Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» καλύτερης γυναικείας σκηνοθετικής παρουσίας

Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

Έκτορας Μαλό - Η τελευταία μέρα της χρονιάς της Ζακλίν Λένζου 25’

Αργυρός Διόνυσος

 

Newsletter

Εγγραφείτε στο ενημερωτικό μας δελτίο για να μπορείτε να ενημερωθείτε άμεσα για τα νέα μας..

Επικοινωνια

Κοδριγκτώνος 21 & Πατησίων 101 (Μετρό Βικτώρια)

Social Media

Ακολουθήστε μας στα social media