ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ 2015

TO ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

29 Οκτωβρίου - 4 Νοεμβρίου

38ο Εθνικό Φεστιβάλ, Βραβεία Διεθνούς Φεστιβάλ, Βαλκανικό Πανόραμα.
Masterclass by Bobby Roth : A DIRECTOR PREPARES

 

Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει με πρώτο σταθμό την φιλόξενη στέγη του «Τριανόν» που έχει αποδείξει έμπρακτα την αγάπη του για την ταινία μικρού μήκους.

Εδώ και περισσότερα από 20 χρόνια το Φεστιβάλ των Μικρομηκάδων «ταξιδεύει» με τις ταινίες του σε 75 πόλεις της Ελλάδας αλλά και σε πολλές χώρες του κόσμου: από τις Κυκλάδες και την Μακεδονία, έως το Σίδνευ της Αυστραλίας.
 
Στις 29/10-4/11 στο «Τριανόν» οι φίλοι της ταινίας μικρού μήκους θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν:
• το σύνολο του ελληνικού προγράμματος του 38ου Φεστιβάλ (41 ταινίες)
• το Βαλκανικό Πανόραμα
• και τις βραβευμένες ταινίες του 21ου Διεθνούς Φεστιβάλ Δράμας.
 
Ας σημειωθεί πως το Βαλκανικό Πανόραμα αποτελεί μια νέα μόνιμη ενότητα του Φεστιβάλ με τρία προγράμματα:
* Tιμητικό Aφιέρωμα στη Βουλγαρία (και συγκεκριμένα στη NATFA, την Εθνική Ακαδημία Θεάτρου και Κινηματογράφου της Βουλγαρίας),
* Balkan Highlilghts of Drama (μία επιλογή των σημαντικότερων Βαλκανικών ταινιών που διαγωνίσθηκαν στο Φεστιβάλ Δράμας τα τελευταία χρόνια),
* Βαλκανικές ταινίες από το ALTCINE: Μια επιλογή από το μοναδικό online φεστιβάλ βαλκανικών ταινιών μικρού μήκους altcineAction!
 
Tην εκδήλωση ανοίγουν και κλείνουν οι βραβευμένες ελληνικές ταινίες της φετινής διοργάνωσης.
 
ΤΟ ΦΕΤΙΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Να θυμίσουμε πως μεγάλος νικητής της φετινής διοργάνωσης (Χρυσός Διόνυσος) ανακηρύχθηκε ο Νικόλας Κολοβός για το «Σύκο» του ενώ τον Αργυρό Διόνυσο απέσπασε ο Γαβριήλ Τζάφκας για την ταινία του «Euroman» (που κέρδισε και το Βραβείο Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης του Διεθνούς Τμήματος). Το Βραβείο «Έλληνες του Κόσμου» απέσπασε ο Νίκος Τσεμπερόπουλος για το «Simon says». Αξίζει να αναφέρουμε πως και οι τρεις αυτές παραγωγές υλοποιήθηκαν στο εξωτερικό (αν και τα γυρίσματα του «Σύκου» έγιναν στην Ελλάδα).
H οικονομική κρίση και η σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα στην χώρα μας συνεχίζουν να απασχολούν σταθερά μια μερίδα των νεαρών δημιουργών. Φέτος κάποιοι εμπνέονται από την αποσάθρωση της Ευρώπης και από το φαινόμενο της (νέο) μετανάστευσης στη Γερμανία, ενώ η ταινία μικρού μήκους δείχνει και πάλι τα γρήγορα αντανακλαστικά της, αφού κάποιοι καταπιάνονται και με το ζήτημα των μεταναστών στα νησιά.
Σταθερή θεματική οι διαπροσωπικές σχέσεις (οικογένεια, έρωτας, φιλία), οι υπαρξιακές αναζητήσεις, το επερχόμενο τέλος, η μοναξιά και τα γηρατειά. Το θέμα ταμπού του παιδικού θανάτου, η κακοποίηση παιδιών, το εκπαιδευτικό σύστημα (σε μια αλληγορία με ζόμπι), η θρησκεία, η ζωή στην επαρχία, οι αλλοδαπές οικιακές βοηθοί, η οικολογία και η επικράτηση της τεχνολογίας σε φουτουριστικές μετά-αποκαλυπτικές ταινίες, αποτελούν μερικές ακόμα φετινές θεματικές. Όπως και οι φρικαλεότητες των Γερμανών στον πόλεμο και των Ελλήνων στον Εμφύλιο.
Πολλοί είναι και οι δημοφιλείς ηθοποιοί που πρωταγωνιστούν στις ταινίες του φετινού διαγωνιστικού. Ενδεικτικά αναφέρουμε τους: Αντώνη Καφετζόπουλο, Λυδία Φωτοπούλου, Υβόννη Μαλτέζου, Αλέξανδρο Λογοθέτη, Γιουλίκα Σκαφιδά, Προμηθέα Αλειφερόπουλο αλλά και τον τραγουδιστή Πάνο Μουζουράκη.
Ένα ακόμα ενδιαφέρον στοιχείο του φετινού προγράμματος είναι πως σηματοδότησε την επιστροφή στη μικρή φόρμα μερικών νέων δημιουργών που έχουν ήδη γυρίσει ταινία μεγάλου μήκους.
 
 
MASTERCLASS ΤΟΥ ΜΠΟΜΠΙ ΡΟΘ
Όμως η φετινή εκδήλωση δεν περιορίζεται στις καθιερωμένες προβολές των ταινιών μικρού μήκους.
Στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής πλατφόρμας «Mini Talent Lab» και «Drama Pitching Lab» για νέους κινηματογραφιστές, ο προσκεκλημένος του Φεστιβάλ Δράμας Bobby Roth θα δώσει μάστερκλας στο «Τριανόν» την Κυριακή 1 Νοεμβρίου στις 18:00. Θα ακολουθήσει Q&A για το κοινό, ενώ τη Δευτέρα 2 Νοεμβρίου, ο Μπόμπι Ροθ θα συναντηθεί με τους συμμετέχοντες του Drama Pitching Lab για coaching. Το μάστερκλας τιτλοφορείται «A DIRECTOR PREPARES» και θα πραγματοποιηθεί στην αγγλική γλώσσα.
 
Σκηνοθέτης, σεναριογράφος και παραγωγός, ο γεννημένος στο Λος Άντζελες Bobby Roth είναι γνωστός από τις τηλεοπτικές σειρές«Lost»«Prison Break»«The Insiders» και, μεταξύ πολλών άλλων, από επεισόδια των σειρών «Grey's Anatomy»«The Mentalist» καθώς και από τις ταινίες: «Heartbreakers»«Circle of Power»«The Boss' Son» και «Independence Day».
 
Για πληροφορίες καθώς και φόρμα συμμετοχής για το master class, παρακαλούμε απευθυνθείτε στη γραμματεία του Φεστιβάλ Δράμας:
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
τηλ. 210 3300309.
 
 
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Πέμπτη 29

19.00 Βραβευμένες ελληνικές ταινίες
Σύκο (Νικόλας Κολοβού ) / Simons Says (Νίκος Τσεμπερόπουλος )/ Prosopon (Θωμάς Θωμά )/ Κατηφόρα (Στέλιος Καμμίτσης )/ Έκδυσις (Φαίδρα Τσολίνα )/ Πωγωνίσκος (Θανάσης Νεοφώτιστος )/ Inner Land (Βίβιαν Παπαγεωργίου )/ Σπόρος (Ιφιγένεια Κοτσώνη ) 


21.00 Βραβευμένες ελληνικές ταινίες
Euroman (Γαβριήλ Τζάφκα )/ Blue Train (Μανώλης Μαυρής )/ 4 Μαρτίου (Δημήτρης Νάκος )/ Pacino’s Way (Χάρης Παντελιδάκης )/ Dream Toy (Χρήστος Χουλιάρας )/ Παλίρροιες-Το παραμύθι της Θάλασσας (Σταυριάννα Λίτσα )/ Joanna (Παναγιώτης Φαφούτης )/ Εθνοφοβία (Γιάννης Ζιόγκας ) 

Παρασκευή 30
19.00 Βαλκανικό πρόγραμμα
Αδρεναλίνη (David Bagaric )/ O Botev Είναι Ηλίθιος (Deyan Bararev )/ Και Κατακυριεύσατε την Γην (Ina Georgieva )/ Η Τελευταία Παραλλαγή (Irina Decermic )/ Η Kραυγή (Sebastian Cosor )/ Βίαια Νιάτα (Marko Gjokovik )/ Amel (More Raca )/ Baydara: Η μοίρα του Edra (Can Eren )/ Omega (Igor Tešić )/ Θα Φας την Καρδούλα Μου; (Rahela Jagric )/ Το Xάπι της Ευτυχίας (Cecilia Felmeri ) 
21.00 Εθνικό διαγωνιστικό
Για Πάντα (Νίκος Μανδαράκας )/ Inner Land (Βίβιαν Παπαγεωργίου )/ To Όνειρο Κάθε Αρχιτέκτονα (Γρηγόρης Οικονομίδης )/ Εθνοφοβία (Γιάννης Ζιόγκας )/ Pacino's Way (Χάρης Παντελιδάκης )/ The Βust (Μιχάλης Δημητρίου )/ Έκδυσις (Φαίδρα Τσολίνα ) 

Σάββατο 31
19.00 Βραβευμένες ταινίες διεθνούς διαγωνιστικού
Autumn (Marco Amaral )/ Shipwreck (Morgan Knibbe )/ Wolf Head (Alice Vial )/ The Potato Eaters (Martin Kukal )/ Picnic (Jure Pavlovic )/ Three Variations on Ofelia (Paulo Rique )/ Tranquillity of Blood (Senad Sahmanovic ) 
21.00 Εθνικό Διαγωνιστικό
Euroman (Γαβριήλ Τζάφκας )/ Παλίρροιες - Το Παραμύθι της Θάλασσας (Σταυριάννα Λίτσα )/ 4 Μαρτίου (Δημήτρης Νάκος )/ L'atente (Στράτος Γαβριηλίδης )/ Postheimat (Ιωάννα Κρυωνά )/ Ψωμί και Ελιές (Alexander Jaschik & Ιορδάνης Ορφανίδης ) 

Κυριακή 1
18.00 Masterclass από τον Bobby Roth 
21.00 Εθνικό διαγωνιστικό

Simon Says (Νίκος Τσεμπερόπουλος )/ Rue du Cinema (Νίκος Θεοδοσίου )/ Μπούμερανγκ (Χρίστος Νικολάου )/ Bookless (Βασίλης Γουδέλης )/ Oliloves (Άκης Μελάχρης & Γιώργος Μελισσαρόπουλος )/ Ο Σπόρος (Ιφιγένεια Κοτσώνη )/ Blue Train (Μανώλης Μαυρής )/ Σύκο (Νικόλας Κολοβός ) 

Δευτέρα 2
19.00 Βαλκανικό Πανόραμα
Στάχτες (Zahra Derya Koc )/ Περιτριγυρισμένη από Φίλους (Ozana Nicolau )/ Ημιόροφος (Dalibor Matanic)/ Η Γυναίκα του Φάρου (Anna Kitanova )/ Κωνσταντινούπολη (Idil Ar )/ Πόθος (Irena Jukic Pranjik )/ Η Πυξίδα (Bujar Alimani ) 
21.00 Εθνικό διαγωνιστικό
Αγαπημένη Πόλη (Σταύρος Παρχαρίδης )/ Joanna (Παναγιώτης Φαφούτης )/ Πωγωνίσκος (Θανάσης Νεοφώτιστος )/ Βυθός (Τάσος Καρύδης )/ Ανάμεσα στο Μαύρο και το Άσπρο (Σωκράτης Αλαφούζος )/ Ναρκίσσα (Ανδρέας Ιγνατίου )/ ΑΛ (Αλέξης Κουάντας )/ PROSOPON (Θωμάς Θωμά )/ Χωρίς Γάλα (Θοδωρής Βουρνάς )

Τρίτη 3 
19.00 Βαλκανικό Πανόραμα

Δαίμονες (Todor Dimitrov )/ Οι Πρώτες Λέξεις (Kamen Kolarov )/ Το Κορίτσι με τη Μαύρη Γάτα (Todor Pateshanov )/ Σκίτσο (Lyubomir Pechev )/ 69 (Dilian Pavlov ) 
21.00 Εθνικό διαγωνιστικό
Dream Τoy (Χρήστος Χουλιάρας )/ Εικόνα (Λάμπρος Γεωργόπουλος )/ Οι Παλαιστές (Κώστας Σταματόπουλος & Σήφης Στάμου )/ Βερίκοκα (Σπύρος Σιάκας )/ Μύες (Κωνσταντίνος Ξενάκης )/ EX (Μιχάλης Χαπέσης )/ Firefly (Γεώργιος Σουμελίδης )/ Στέγνα (Κωνσταντίνος Γιαννακόπουλος )/ Ανάδρομος (Βασίλειος Κεκάτος )/ Woman (Κωνσταντίνος Χαλιάσας )/ Κατηφόρα (Στέλιος Καμμίτσης ) 

Τετάρτη 4
19.00 Βραβευμένες ελληνικές ταινίες
Euroman (Γαβριήλ Τζάφκα )/ Blue Train (Μανώλης Μαυρή )/ 4 Μαρτίου (Δημήτρης Νάκος )/ Pacino’s Way (Χάρης Παντελιδάκης )/ Dream Toy (Χρήστος Χουλιάρας )/ Παλίρροιες-Το παραμύθι της Θάλασσας (Σταυριάννα Λίτσα )/ Joanna (Παναγιώτης Φαφούτης )/ Εθνοφοβία (Γιάννης Ζιόγκας ) 

21.00 Βραβευμένες ελληνικές ταινίες
Σύκο (Νικόλας Κολοβού ) / Simons Says (Νίκος Τσεμπερόπουλος )/ Prosopon (Θωμάς Θωμά )/ Κατηφόρα (Στέλιος Καμμίτσης )/ Έκδυσις (Φαίδρα Τσολίνα )/ Πωγωνίσκος (Θανάσης Νεοφώτιστος )/ Inner Land (Βίβιαν Παπαγεωργίου )/ Σπόρος (Ιφιγένεια Κοτσώνη)

 

Εισ.: €7 (ανά προβολή ), €10 (ημερήσιο ). €5 ατελειες και φοιτ. (ανά προβολή )  €8 ατελειες και φοιτ. (ημερήσιο )

 

OI XOΡΗΓΟΙ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΤΟΥ ΦΕΤΙΝΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ

 
EΡΤ (επίσημος χορηγός και χορηγός επικοινωνίας)
OTE TV (χορηγός και χορηγός επικοινωνίας)
TV5 MONDE (χορηγός επικοινωνίας στον κόσμο)
Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου (υποστηρικτής και χορηγός βραβείων: «Έλληνες του Κόσμου» & «Κοινωνικού προβληματισμού
Τώνια Μαρκετάκη»)
FINOS FILM (χορηγός βραβείου «Χρυσός Διόνυσος» και χορηγός του Drama Pitching Lab)
Authorwave (χορηγός Αργυρού Διόνυσου)
Raycap (χορηγός Grand Prix)
Telmaco & Avid (χορηγός βραβείου Σπουδαστικής Ταινίας)
Telefilm – Nίκος Καβουκίδης (χορηγός στη Διάκριση Φωτογραφίας)
Σίβυλλα Κατσουρίδη (χορηγός Βραβείου Πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ)
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ (υποστηρικτής εκδήλωσης «Αίθρια Λογοτεχνικά Μεσημέρια»)
Γαλλικό Προξενείο Θεσσαλονίκης, Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης, Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδας (υποστηρικτές)
U.S. Mission Greece -Αμερικανική Διπλωματική Αποστολή στην Ελλάδα (υποστηρικτής Drama Pitching Lab)
 
 
Άλλοι χορηγοί επικοινωνίας:
 
* Αθήνα 9,84
* ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ Αθήνας, Θεσσαλονίκης, Καβάλας
* Popaganda.gr
* ALTCINE
* Culturenow.gr

Media

Newsletter

Εγγραφείτε στο ενημερωτικό μας δελτίο για να μπορείτε να ενημερωθείτε άμεσα για τα νέα μας..

Επικοινωνια

Κοδριγκτώνος 21 & Πατησίων 101 (Μετρό Βικτώρια)

Social Media

Ακολουθήστε μας στα social media