Print this page

12th Athens Animfest

12th Athens Animfest

Πέμπτη 16 - Τετάρτη 22 Μαρτίου

 

Το 12ο ATHENS ANIMFEST ξεκινάει την Πέμπτη 16 Μαρτίου και διαρκεί έως την Τετάρτη 22 Μαρτίου στον κινηματογράφο Τριανόν.

 

Παράλληλες πολυμεσικές δράσεις υπό τον γενικό τίτλο MULTIMATION θα πραγματοποιηθούν στο Τριανόν, την Κινηματογραφική Λέσχη Βριλησσίων (18-19 Μαρτίου), το Ρομάντσο, το Βρυσάκι και τη Zeon.

Η φετινή διοργάνωση επέλεξε έναν μεγάλο αριθμό ταινιών κινούμενων σχεδίων που υποβλήθηκαν, από όλα τα μήκη και πλάτη της γης, επιβεβαιώνοντας το σημαντικό ρόλο της Αθήνας στον παγκόσμιο χάρτη των φεστιβάλ animation.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει διαγωνιστικά τμήματα για πειραματικές, σπουδαστικές και μικρού μήκους ταινίες animation, που συνδυάζουν ποικίλες αισθητικές αναζητήσεις και διευρύνουν τα όρια των τεχνικών επιτευγμάτων στον τομέα της κινούμενης εικόνας.

 

Αφιερώματα

1) Νέα Ταλέντα 2016

Το αφιέρωμα «Νέα Ταλέντα 2016» εστιάζει σε εξαιρετικά ταλαντούχους και υποσχόμενους νέους δημιουργούς από την Κεντρική και την Ανατολική Ευρώπη. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 11 από τα καλύτερα κινούμενα σχέδια, που δημιουργήθηκαν από σπουδαστές και πρωτοεμφανιζόμενους καλλιτέχνες το 2016.

2) O!PLA 2016

Η παρουσία της Πολωνίας στη φετινή διοργάνωση εμπλουτίζεται με την ανθολογία πρόσφατων κινούμενων σχεδίων του φεστιβάλ «O!PLA ACROSS THE BORDERS 2016» και περιλαμβάνει: ταινίες που δημιουργήθηκαν σε επαγγελματικά στούντιο, ανεξάρτητα animation, σπουδαστικές ταινίες, μουσικά βίντεο κινουμένων σχεδίων, «επιγράμματα κινουμένων σχεδίων» (πολύ μικρού μήκους ταινίες) και «formanima» (πειραματικά και αφηρημένα έργα).

3) Μιχάλης Αρφαράς

Ο Μιχάλης Αρφαράς δημιούργησε ένα μεγάλο κινηματογραφικό έργο, που έχει άμεση σχέση με τις εικαστικές του αναζητήσεις στο χώρο της στατικής εικόνας. Τα έργα είναι πειραματικά μοντάζ μιας πλειάδας τεχνικών και αισθητικών εκφράσεων της animation, στα οποία ξετυλίγεται ένας χείμαρρος εικόνων και ήχων, συμπυκνωμένες εικόνες της αγωνίας των ανθρώπων στις σύγχρονες μεγαλουπόλεις. Ο Μιχάλης Αρφαράς έχει βραβευτεί επανειλημμένα, τόσο για το εικαστικό όσο και για το κινηματογραφικό του έργο. Στο αφιέρωμα θα προβληθούν οι ταινίες: «Επίκαιρα» (1982), «City life grafitis» (1986), «Animation has no borders» (1986), «Σύντομο φιλμ για μακροσκελείς κεκέδες» (1988), «Μια ανθρώπινη ιστορία» (1989), «Tricktychon Νο 4» (2004), «Kouklotopos» (2005), «Ιkarus novus» (2006).

Πολυμεσικές δράσεις MULTIMATION

1) Animation και Περιβάλλον

Οι προβολές στο πλαίσιο της δράσης «Animation και Περιβάλλον» θα πραγματοποιηθούν το Σάββατο 18 και την Κυριακή 19 Μαρτίου στην αίθουσα «Ν. Εγγονόπουλος», Πάρκο Μ. Θεοδωράκης (πρώην ΤΥΠΕΤ), Οδός Π. Μπακογιάννη 38-42, Βριλήσσια. Το Σάββατο έχει προγραμματιστεί επιπλέον, ημερίδα για εκπαιδευτικούς και εργαστήριο animation. Οι δράσεις είναι δωρεάν για το κοινό.

Η δράση «Animation και Περιβάλλον» υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος του ΕΣΠΑ «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και από εθνικούς πόρους, σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό και Αθλητικό Οργανισμό Δήμου Βριλησσίων και την Κινηματογραφική Λέσχη Βριλησσίων «Δράση».

2) Project Μεταμόρφωσις#1

Tὰ πάντα ῥεῖ καὶ οὐδὲν μένει.

Ἡράκλειτος

Στο φετινό φεστιβάλ εγκαινιάζεται το project «Μεταμόρφωσις#1» σε επιμέλεια του Βέλγου Geert Vermeire και αφορά σε live διαδράσεις πολυμεσικών μορφών τέχνης, οι οποίες επεκτείνουν και εμπλουτίζουν την ανθρώπινη έκφραση και αναδεικνύουν τη δημιουργικότητα της νέας γενιάς. Η έμφαση στην αλληλεπίδραση μεταξύ των διαδράσεων, των ψηφιακών τεχνών και των νέων μέσων επί σκηνής, είναι ένα από τα βασικά κριτήρια στην επιλογή των έργων. Τα έργα θα παρουσιαστούν στο Τριανόν και στους άλλους χώρους διεξαγωγής του φεστιβάλ, ενώ πρόκειται να ενσωματωθούν στη ροή της ANIMART 2017, που θα γίνει 15-23 Ιουλίου στους Δελφούς (www.animartgreece.eu).

3) Παρουσίαση της δουλειάς μαθητών, καθηγητών και αποφοίτων του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος- Deree

Μαθητές, καθηγητές και απόφοιτοι στο πλαίσιο του μαθήματος Performance Workshop του Tμήματος Μουσικών Σπουδών της Σχολής Παραστατικών και Καλών Τεχνών FrancesRich παρουσιάζουν δείγματα της δουλειάς τους. Το Σάββατο 18 Μαρτίου 2017 και ώρα 20:45-24:00 στο Τριανόν.

 

Αναλυτικό πρόγραμμα προβολών

Πηγή: http://athensanimfest.eu/2017/gr/schedule/

 

Μικρού Μήκους 1
Πέμπτη 16/03/2017 14:15 - 16:00
1. Lovely Journey, by Carolina Hindsjö, Σουηδία, 2016, 0:21:00
2. Tis, by Chloe Lesueur, Γαλλία, 2016, 0:09:00
3. The Dinner Party, by Jacob Stålhammar, Σουηδία, 2017, 0:05:55
4. Fired Up, by Dan Fipphen, Elyse Kelly, ΗΠΑ, 2017, 0:03:29
5. The Steinway, by Massimo Ottoni, Ιταλία, 2016, 0:17:28
6. The Chinese Princess, by Tomas Bases, Ισπανία, 2015, 0:05:00
7. A Girl Needs A Bike, by Vivien Mason and Letitia Lamb, Αυστραλία, 2016, 0:04:36
8. Lookin' For Love, by A. L. Palmer, Γερμανία, 2017, 0:01:00
9. Little Red Giant, The Monster That I Was, by Laura Harrison, ΗΠΑ, 2016, 0:16:00
10. Tokri (The Basket), by Suresh Eriyat, Ινδία, 2017, 0:13:46


Μικρού Μήκους 2
Πέμπτη 16/03/2017 16:15 - 18:00
1. Rope, by Azar Mansoori, Ιράν, 2016, 0:07:11
1 / 14
2. Everyday People, by LittnerBudapest, Ουγγαρία, 2016, 0:02:29
3. Lo, by Ted Wiggin, ΗΠΑ, 2017, 0:03:10
4. End of the line, by Paulo d'Alva and Antonio Pinto, Πορτογαλία, 2016, 0:11:30
5. Schirkoa, by Ishan Shukla, Ινδία, 2016, 0:13:31
6. Hope, by Michael Scherrer, Ελβετία, 2016, 0:06:02
7. When weapons talk, by Borislav Sajtinac, Γαλλία, 2016, 0:10:00
8. Johanne, by Anna-Ester Volozh, Αγγλία, 2017, 0:03:41
9. Angelo Rules / Dark Angelo, by Max Maléo and Thierry Marchand, Γαλλία, 2015, 0:11:00
10. Shock Therapy, by Bali Engel and Matthieu Landour, Αγγλία, 2017, 0:06:37
11. Life Sucks! But at least I've got elbows, by Nicola Piovesan, Εσθονία, 2016, 0:10:00
12. Bloom, by Margaret To, ΗΠΑ, 2016, 0:03:34
13. 20 Kicks, by Dimitar Dimitrov, Βουλγαρία, 2016, 0:06:20
14. The ritual of a city, by Bertrand Shijaku, Αλβανία, 0:04:17


Μικρού Μήκους 3
Πέμπτη 16/03/2017 18:15 - 20:00
1. The End, by Mykyta Lyskov, Ουκρανία, 2016, 0:08:48
2. The Last King of Granada, by Pepe Gomez, Αγγλία, 2016, 0:04:30
3. Tempo, by Arjan Brentjes, Ολλανδία, 2016, 0:01:00
4. Iâhmès and the Great Devourer, by Claire Sichez, Marine Rivoal, Γαλλία, 2016, 0:14:17
5. The Weeping Bird, by Claire Ledru, Γαλλία, 2016, 0:09:08
6. How's your prostate ?, by Jeanne Paturle, Cécile Rousset, Γαλλία, 2015, 0:03:33
7. NSFWhale, by Nathan Campbell, Alec Cummings, ΗΠΑ, 2016, 0:01:54
8. A Single Blade of Grass, by Mark Mason, Αγγλία, 2016, 0:05:00
9. Wednesday with Goddard, by Nicolas Menard, Αγγλία, 2016, 0:04:30
10. Best Bud Blues, by Martinus van Tee, Νότια Αφρική, 2016, 0:01:31
11. Analysis Paralysis, by Anete Melece, Ελβετία, 2016, 0:09:04
12. My Knight and Me / The Mean Team, by Joeri Christiaen, Γαλλία, 2016, 0:11:00
13. Pittari, by Patrick Smith, ΗΠΑ, 2017, 0:04:00


Μικρού Μήκους 4
Πέμπτη 16/03/2017 20:15 - 22:00
1. Sisyphus, by Eric J. Wright, ΗΠΑ, 2016, 0:05:00
2. See the World, by LWZ, Αυστρία, 2015, 0:03:53
3. Direction, by Rainer Salu, Εσθονία, 2016, 0:04:47
4. Social Window, by Aad Verstraelen, Βέλγιο, 2016, 0:06:25
5. At the Horizon, by Izabela Bartosik, Γαλλία, 2016, 0:09:24
6. The Bird, by Laetitia Courset, Γαλλία, 2016, 0:06:43
2 / 14
7. Progress, by Otto Alder, Ελβετία, 2016, 0:04:12
8. The Greenhouse, by Ramon Alos, Ισπανία, 2016, 0:08:30
9. Red & Silver, by Margaret Emdal, Νορβηγία, 2016, 0:08:20
10. The Three Silbings, by Timothy David Orme, ΗΠΑ, 2017, 0:09:45
11. Memory of the Land, by Samira Badran, Ισπανία, 2017, 0:12:00
12. Morning Cowboy, by Pelai 9, 2-2B, Ισπανία, 2017, 0:15:00
13. Slowville, by Alex Meunier, Καναδάς, 2017, 0:03:24
14. Playing House, by Cenk Koksal, Ozgul Gurbuz, Τουρκία, 2016, 0:03:20
15. The Junction - Chilly Gonzales & Peaches, by PATRICK DOYON, Καναδάς, 2016, 0:04:42


Μικρού Μήκους 5
Πέμπτη 16/03/2017 22:15 - 00:00
1. Chateau au Go Go, by Steve Gentile, ΗΠΑ, 2016, 0:04:05
2. Letters, by David Mussel, Βραζιλία, 2016, 0:04:48
3. The Big Clawed Monster, by Rua Harmonia 681, Apt 71, Βραζιλία, 2016, 0:05:22
4. Ferdinand, a Country Rat in the Trenches, by Jean-Jacques Prunes, Γαλλία, 2016, 0:09:04
5. Au revoir Balthazar, by Rafael Sommerhalder, Ελβετία, 2016, 0:09:30
6. Piccolo Concerto, by Ceylan Beyoglu, Γερμανία, 2016, 0:06:00
7. Knife Fight!!, by Alex Krokus & Krystal Downs, ΗΠΑ, 2016, 0:03:16
8. Music Dances, by Kirill Fessenko, Καναδάς, 2015, 0:01:57
9. How real is the threat of biological weapons today?, by Nicola Fell, Ελβετία, 2016, 0:01:42
10. The Dragon, by Ivan Ramadan, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, 2016, 0:12:10
11. Playground, by Francis Gavelle & Claire Inguimberty, Γαλλία, 2016, 0:09:05
12. About Death, by Eunjae Lee, Κορέα, 2016, 0:07:25
13. Broken Communication, by Greg Doble, Καναδάς, 2016, 0:02:30
14. Science Today: The Trump Particle, by John Akre, ΗΠΑ, 2017, 0:03:04
15. Fix, by Sara Koppel, Δανία, 2016, 0:01:08
16. Creamers, by Hilary Moses, Καναδάς, 2016, 0:14:36
17. Queer Heroes, by Kate Jessop, Αγγλία, 2016, 0:05:06
18. Evocation of a Nightmare, by Wally Chung, ΗΠΑ, 2016, 0:01:20

 

Μικρού Μήκους 6
Παρασκευή 17/03/2017 14:15 - 16:00
1. Panic Attack!, by Eileen O'Meara, ΗΠΑ, 2016, 0:03:10
2. The Was, by Soda_Jerk, The Avalanches, Αυστραλία, 2016, 0:13:40
3. Ships Passing in the Night, by Elisabeth Zwimpfer, Γερμανία, 2015, 0:12:05
4. Roda Pantura, A North Coast Story, by Hizkia Subiyantoro, Ινδονησία, 2016, 0:18:30
5. Cat Vanished, by Ileana Andrea Gomez Gavinoser, Αργεντινή, 2016, 0:01:00
3 / 14
6. No sense, by Ileana Andrea Gomez Gavinoser, Αργεντινή, 2016, 0:01:00
7. Birdseed V, by Ileana Andrea Gomez Gavinoser, Αργεντινή, 2016, 0:02:31
8. Lullaby, by ILEANA ANDREA GÓMEZ GAVINOSER, Αργεντινή, 2015, 0:01:00
9. Catherine, by Britt Raes, Γαλλία, 2016, 0:11:00
10. Gusła or the Spirits, by Adrienne Nowak, Γαλλία, 2016, 0:09:00
11. Singin' Frogs, by Violaine Pasquet, Γαλλία, 2016, 0:10:40


Μικρού Μήκους 7
Παρασκευή 17/03/2017 16:15 - 18:00
1. Clouds, by Diego Maclean, Καναδάς, 2016, 0:12:00
2. Nobody, by Elham Toroghi, Ιράν, 2016, 0:09:16
3. Lupus, by Carlos Gomez Salamanca, Γαλλία, 2016, 0:10:00
4. Refugee, by Ayhan Ünlü, Τουρκία, 2016, 0:06:28
5. Bright Spots, by Jilli Rose, Αυστραλία, 2016, 0:07:47
6. Birdy Wouaf Wouaf, by Ayce Kartal, Τουρκία, 2015, 0:04:00
7. Join the Resilience, by JAVIER GAMEZ GAMEZ, Ισπανία, 2016, 0:04:00
8. Heads Together, by JOB, JORIS & MARIEKE -, Ολλανδία, 2016, 0:21:00
9. Sabaku, by Marlies van der Wel, Ολλανδία, 2016, 0:03:00
10. Scrambled, by Bastiaan Schravendeel, Ολλανδία, 2017, 0:07:00
11. Tabook, by Dario van Vree, Ολλανδία, 2016, 0:03:00
12. The Gap, by PATRICK VANDEBROECK, Βέλγιο, 2016, 0:14:00


Μικρού Μήκους 8
Παρασκευή 17/03/2017 18:15 - 20:00
1. The Suitcase, by Andrey Moiseenkov, Ρωσία, 2016, 0:30:44
2. Cure, by Peter Baynton, Αγγλία, 2016, 0:02:22
3. Sno Bunny vs Extruded Plastic Army Guy, by Ron Ford, ΗΠΑ, 2016, 0:04:34
4. The Pocket Man, by Ana Chubinidze, Γαλλία, 2016, 0:07:00
5. Bene’s Horizon, by Jumi Yoon, Eloic Gimenez, Γαλλία, 2016, 0:12:53
6. Ami, by Gonzalo San Vicente, Γερμανία, 2016, 0:08:00
7. No more you, by Bart Dokter, Ολλανδία, 2017, 0:03:54
8. Bango Vassil, by MILEN VITANOV, VERA TRAJANOVA, 2016, 0:09:00
9. Bullet Time, by Frodo Kuipers, Ολλανδία, 2016, 0:06:00
10. Tex, by KA-CHING CARTOONS -, HANS WALTHER, Ολλανδία, 2016, 0:24:00


Μικρού Μήκους 9
Παρασκευή 17/03/2017 20:15 - 22:00
4 / 14
1. The Date, by Svet Doytchinov, Καναδάς, 2015, 0:09:29
2. Migration, by Chao, Shun-Wen, Ταϊβάν, 2016, 0:04:35
3. Boneca de Atauro: Searching for the Lost Love, by David Palazón, Τιμόρ, 2016, 0:20:00
4. Aftermath, by Layla Atkinson, Αγγλία, 2016, 0:02:30
5. Don't Cry, by Tomoya Takashima, Ιαπωνία, 2017, 0:12:20
6. Or, by Luc Londe, ΗΠΑ, 2016, 0:10:00
7. The Little Dancer of the Moulin Rouge, by VANZ DE GODOY ERIC, Γαλλία, 2016, 0:20:00
8. Crowded, by BROERSMA FREARK, Ολλανδία, 2015, 0:16:00


Μικρού Μήκους 10
Παρασκευή 17/03/2017 22:15 - 00:00
1. Bearable, by David James Holloway, Αγγλία, 2016, 0:03:47
2. Funeral in the Park, by Ron Ford, ΗΠΑ, 2016, 0:04:52
3. Ariadne’s Thread, by Claude Luyet, Ελβετία, 2016, 0:13:00
4. Chika, the Dog in the Ghetto, by Sandra Schießl, Γερμανία, 2016, 0:16:21
5. Don Ruperto, by Irma Orozco, Γερμανία, 2017, 0:11:05
6. In Exile, by Alexander Kurilov, Μολδαβία, 2016, 0:11:00
7. Where have the Flowers Gone, by Sin-hong Chan, Κίνα, 2016, 0:06:22
8. Glucose, by Jeron Braxton, ΗΠΑ, 2016, 0:13:23
9. Stutter, by Pedro Allevato, Αγγλία, 2017, 0:01:37
10. High Summer, by Josselin Facon, Γαλλία, 2016, 0:05:45
11. Shakrak, The Hero, by Naeem Tadayon, Hootan Poorzaki, Τουρκία, 2016, 0:03:03
12. First Snowfall, by Sam Chou, Καναδάς, 2015, 0:02:30
13. Green Light, by Seongmin Kim, Κορέα, 2016, 0:15:33


Μικρού Μήκους 11
Σάββατο 18/03/2017 12:15 - 14:00
1. The adventure of the afternoon, by Vance Yang, Stella Huang, Ταϊβάν, 2016, 0:07:45
2. Nighthawk, by Spela Cadez, Σλοβενία, 2016, 0:08:50
3. Corp., by Pablo Polledri, Αργεντινή, 2016, 0:09:00
4. Round Trip: Mary, by Zharko Ivanov, 2015, 0:09:45
5. Sore Eyes for Infinity, by Elli Vuorinen, Φινλανδία, 2016, 0:11:30
6. Men Talk About Mother, by Bunny Schendler, Αγγλία, 2016, 0:07:30
7. The Plat-Eye, by Ron Ford, ΗΠΑ, 2016, 0:11:00
8. Ron Ford's Nightmare, c. 1966, by Ron Ford, ΗΠΑ, 2016, 0:01:35
9. Cupid is not a Terrorist, by Bellopropello, Ελβετία, 2017, 0:05:22
10. 149th and Grand Concourse, by Andy and Carolyn London, ΗΠΑ, 2016, 0:03:13
11. Awesome Beetle's Colors, by Indra Sproge, Λετονία, 2016, 0:03:12
5 / 14
12. The Bridge over the River, by Jadwiga Kowalska, Ελβετία, 2016, 0:05:45
13. Our Wonderful Nature - The Common Chameleon, by Tomer Eshed, Γερμανία, 2016, 0:03:32
14. Patata Day, by Peter Böving, 2016, 0:04:06
15. Hive, by Adam Ciolfi, Καναδάς, 2016, 0:10:30


Μικρού Μήκους 12
Σάββατο 18/03/2017 18:15 - 20:00
1. Sourdough Starter, by Gail Noonan, Καναδάς, 0:03:02
2. Azuleias, by Markus Duffner, Πορτογαλία, 2016, 0:03:03
3. The Prince Vladimir Choice, by Anna Danilova, Gala Yunevskaya, Ρωσσία, 2016, 0:27:46
4. Change, by Isaac Kerlow, Σινγκαπούρη, 2016, 0:05:15
5. Skaz pro Osla / The Tale of a Donkey, by Tatiana Skorlupkina, Ρωσσία, 2016, 0:05:10
6. Big Booom, by Marat Narimanov, Ρωσσία, 2016, 0:04:12
7. Notorious Corn, by Mallory Grolleau, Γαλλία, 2015, 0:01:15
8. Chill and Shivering, by , Χονγκ Κονγκ, 2016, 0:10:16
9. Squirrel Island, by Astrid Goldsmith, 2016, 0:21:11
10. Wires (A Cyber Fairy Tale), by Sam Healy, Αγγλία, 2016, 0:04:00
11. Peter's Forest, by Martina Mestrovic, Κροατία, 2016, 0:08:25
12. Travelling Country, by Ivan Bogdanov, Vessela Dantcheva, Βουλγαρία, 2016, 0:13:38


Μικρού Μήκους 13
Δευτέρα 20/03/2017 12:15 - 14:00
1. Position, by Mashaallah Mohammadi, Ιράν, 2017, 0:05:03
2. The Greek debt, a European tragedy, by Gilles Grégoire, Βέλγιο, 2016, 0:14:56
3. Firebird, by Velislava Gospodinova, Βουλγαρία, 2016, 0:07:07
4. Killer Recipe, by Chadwick Whitehead, ΗΠΑ, 2016, 0:03:50
5. Can you decide, by Lu Pulici, Ιταλία, 2016, 0:04:55
6. Dear John, by Péter Vácz, Αγγλία, 2016, 0:04:15
7. Bart, by HUANG,YUN-SIAN, Ταϊβάν, 2016, 0:16:46
8. White Tunnel, by chien lan-chi, chang chin-wei, Ταϊβάν, 2016, 0:22:23
9. Drifting Away, by Cyprien Clement-Delmas, Ισπανία, 2016, 0:14:27
10. Lying Women, by Deborah Kelly, Αυστραλία, 2016, 0:03:56
11. Superbarbara: The Beginning, by Boonsri Tangtrongsin, Σουηδία, 2017, 0:10:19
12. The story about the Tzar called the Peas, by Natalia Naumova, Petr Nalitch, Ρωσσία, 2016, 0:05:00


Μικρού Μήκους 14
Τετάρτη 22/03/2017 20:15 - 22:00
6 / 14
1. A Town Called Panic: Back To School, by Vincent Patar & Stéphane Aubier, Βέλγιο/Γαλλικά, 2016, 0:26:00
2. Peripheria, by David Coquard-Dassault, Γαλλία, 2015, 0:12:00
3. Time Rodent, by Ondrej Svadlena, Γαλλία, 2016, 0:15:00
4. No-No Wants To Try a Sport, by Mathieu Auvray, Γαλλία, 2016, 0:06:00
5. Ghost Cell, by Antoine Delacharlery, Γαλλία, 2015, 0:06:20
6. Scenery, by Alberto Vázquez, Ισπανία / Γαλλία, 2016, 0:11:00
7. The Absence of Eddy Table, by Rune Spaans, Νορβηγία, 2016, 0:12:18


Σπουδαστικές 1
Παρασκευή 17/03/2017 12:15 - 14:00
1. Gyros Dance, by Piotr Loc Hoang Ngoc, Πολωνία, 2016, 0:14:39
2. The gentle giant, by Marcin Podolec, Πολωνία, 2016, 0:10:41
3. Socks, by Tristan Weis, Γερμανία, 2016, 0:03:23
4. In One Drag, by Alireza Hashempour, Γερμανία, 2016, 0:03:05
5. Minji and the Star, by Dooyeon Jung, Κορέα, 2016, 0:01:20
6. Life, by Lorenz Vetter, Γερμανία, 2016, 0:03:09
7. Karma, by 345 S Alexandria Ave 214, ΗΠΑ, 2017, 0:03:51
8. Flow, by Meltem Sahin, Τουρκία, 2016, 0:02:30
9. Preloved, by Jude Marcella, Αγγλία, 2017, 0:01:51
10. Mak, by Natalya Serebrennikova, ΗΠΑ, 2017, 0:03:59
11. Streetlight, by Jing Huang, ΗΠΑ, 2016, 0:02:09
12. The Black Box, by Emma Louhivuori, Φινλανδία, 2016, 0:03:57
13. Perched, by Liam Harris, Αγγλία, 2016, 0:10:30
14. Stellar, by Laura Højberg Kunov, Δανία, 2016, 0:04:45
15. The Art of Aping, by Ananya Anil, Ινδία, 2016, 0:04:49
16. What Is Your Brown Number?, by Vinnie Ann Bose, Ινδία, 2015, 0:04:31
17. Little Flower, by Brigette Heffernan, Ιρλανδία, 2016, 0:02:50
18. AEON, by Derek O'Dell, ΗΠΑ, 2016, 0:03:55
19. Wiktor's Journey, by Karolina Chęcińska, Πολωνία, 2016, 0:06:08


Σπουδαστικές 2
Κυριακή 19/03/2017 14:15 - 16:00
1. The Honeymoon, by Magda Candiliari, 2016, 0:17:31
2. Pious, by Jade Xuan Wu, Ουκρανία, 2016, 0:04:02
3. Enslaved, by Constantinos Sophocleous, Κύπρος, Ηνωμένο Βασίλειο, 2016, 0:01:53
4. Decision, by Mary Jo Zefeldt, ΗΠΑ, 2016, 0:02:45
5. The Deal, by Ewa Smyk, Αγγλία, 2015, 0:04:29
6. Mayham, by Samantha Tan, Καναδάς, 2016, 0:02:21
7 / 14
7. Fritter, by Fabian Corona, ΗΠΑ, 2016, 0:02:16
8. Wayfaring Wanderer of the Worlds, by Anna Mahendra, Γερμανία, 2016, 0:11:23
9. Jila, by Anna Mahendra, Γερμανία, 2015, 0:05:18
10. Ascribed Achievements, by Samaneh Shojaei, Ιράν, 2017, 0:04:05
11. Crossing Stripes, by Guillem Ruiz, Ισπανία, 2017, 0:05:00
12. In the crosshairs, by Marziyeh Kheirkhah, Ιράν, 2016, 0:05:17
13. The Bus Trip, by Sarah Gampel, Σουηδία, 2016, 0:13:40
14. Once Upon a Line, by Alicja Jasina, ΗΠΑ, 2016, 0:07:06


Σπουδαστικές 3
Δευτέρα 20/03/2017 20:15 - 22:00
1. Close the Shutters, by Ynon Lan, Ισραήλ, 2016, 0:05:04
2. Night Shadows, by Ivan Viaranchyk and Bat-Ami Rivlin, ΗΠΑ, 2016, 0:07:21
3. Advice to the Young Artist, by Daniella Shuhman, Ισραήλ, 2016, 0:03:04
4. The Forest Paper, by Sipparpad Krongraksa, Ταϊλάνδη, 2015, 0:04:12
5. Light Sight, by Seyed M. Tabatabaei, Ιράν, 2016, 0:07:34
6. Ink meets blank, by Tymon Albrzykowski, Πολωνία, 2016, 0:05:11
7. Not the End of the World, by Jack Bennett, Αγγλία, 2017, 0:08:18
8. Whatever The Weather, by Remo Scherrer, Ελβετία, 2016, 0:11:20
9. Eclipse, by Jerrold Chong, Σινγκαπούρη, 2016, 0:06:20
10. Boxed, by Jenny Harrington & Joseph Felton, Αγγλία, 2016, 0:04:12
11. Forest of Berries, by Alanna Nikol, ΗΠΑ, 2016, 0:03:50
12. No Exit 2015, by Hana Jesih, Σλοβενία, 2016, 0:05:07
13. Ways Of Seeing, by Jerrold Chong, Σινγκαπούρη, 2016, 0:04:30
14. AEON, by Ryotaro Miyajima, Ιαπωνία, 2017, 0:03:47
15. The Idea Thief, by Dani Alava, Juan Lozano,, Ισπανία, 2016, 0:03:00


Σπουδαστικές 4
Δευτέρα 20/03/2017 22:15 - 00:00
1. Last Breath, by Rebecca Stylianou, Κύπρος, 2016, 0:02:25
2. Ampersand, by Erin Shea, ΗΠΑ, 2016, 0:03:11
3. A dusty world, by Jiaqi Wang, Αγγλία, 2016, 0:03:05
4. Throttled, by JihyeonKim, Κορέα, 2016, 0:12:32
5. Hot Dog Hands, by Matt Reynolds, ΗΠΑ, 2016, 0:06:40
6. A Love Story, by Anushka Kishani Naanayakkara, Αγγλία, 2016, 0:07:04
7. The Psychedelic Rope, by Liu Gaoxiang, Κίνα, 2016, 0:10:00
8. Penelope, by Heta Jäälinoja, Εσθονία, 2016, 0:04:20
9. Angry Youth, by Xizhe Wang, ΗΠΑ, 2016, 0:04:29
8 / 14
10. The Moment, by Karis Oh, ΗΠΑ, 2016, 0:02:29
11. Elan Vital, by Helen Kwok, ΗΠΑ, 2016, 0:02:37
12. Smoke Gets In Your Eyes, by Carol Harrison, Chiara Sgatti, Sofia Ellequiari, Ujin Kim, Αγγλία, 2016, 0:00:51
13. Porgandia, by Risto Kütt, Αγγλία, 2016, 0:15:09
14. Lasso, by Jouko Raudasoja, Φινλανδία, 2016, 0:03:32
15. Ocean, by Renato Duque, Βραζιλία, 2016, 0:15:40


Σπουδαστικές 5
Τρίτη 21/03/2017 16:15 - 18:00
1. Ayny - My Second Eye, by Ahmad Saleh, 2016, 0:10:40
2. E is for Evolution, by Paul Kusmaul, Γερμανία, 2016, 0:05:37
3. Bloody Sour Grapes, Indeed, by Deveroe Aurel Langston, Γερμανία, 2015, 0:19:13
4. Roohangiz, by Elmira Bagherzadeh, Ιραν, 2016, 0:06:17
5. Silent London, by Ivelina Ivanova, Αγγλία, 2017, 0:02:45
6. Stars, by Han Zhang, ΗΠΑ, 2016, 0:05:06
7. Imaginarium, by Laura Vanessa Lamus Gamboa, Diego Alejandro Rico Diaz, Κολομβία, 2016, 0:11:33
8. I'm Not Alone!, by Amin Malakootikhah, Ιράν, 2017, 0:02:30
9. Runaway, by Amir Kazemi, Ιραν, 2017, 0:02:48
10. Mirror, by Anna Lytton, Γερμανία, 2016, 0:05:17
11. Oh Baby!, by Gigi Harris, ΗΠΑ, 2017, 0:02:24
12. Icky, by Parastoo Cardgar, Ιράν, 2017, 0:05:55
13. P.E (Physical Embarrassment), by Rosa Fisher, Αγγλία, 2016, 0:03:17
14. Resistance Zucchinis, by MELISSA IDRI, BENOIT LECAILTEL, IVANA NGAMOU, COME BALGUERIE, Γαλλία, 2016, 0:06:00
15. Geôlier, by Héloïse Ferlay, Γαλλία, 2016, 0:04:00
16. Citipati, by ANDREAS FEIX, Γερμανία, 2015, 0:07:00


Σπουδαστικές 6
Τρίτη 21/03/2017 18:15 - 20:00
1. Ad Vitam Aeternam, by Benoit Madeleine, Clément Guihard, Clément Poulain, Guillaume Letourneur, Raphaël Bellino, Γαλλία, 2016, 0:05:40
2. Asteria, by Alexandre Arpentinier, Mathieu Blanchys, Lola Grand, Tristan Lamarca, Thomas Lemaille, Jean-Charles Lusseau, Γαλλία, 2016, 0:04:30
3. Indice 50, by Joseph Guené, Alexandre Belmudes, Damien Clef, Sylvain Amblard, Mégane Fumel, Mathieu Peters-Houg, Γαλλία, 2016, 0:05:42
4. La Cour, by Estelle Costedoat, Antoine Engels, Julien Fradin, Florian Gourdin, Pierre-Edouard Mérien, Olivier Royer, Γαλλία, 2016, 0:06:30
5. Luxna, by Anthony Bonnard, Abdelkader Alihadef, Juliette Dominguez, Timothé Claeys, Hugo Falaize, Vincent Barré, Γαλλία, 2016, 0:07:03
6. L'aviatrice, by Jacques Leyreloup, Victor Tolila, Perrine Renard, Laura Viver Canal, Gaël Chauvet, Γαλλία, 2016, 0:06:00
7. Meli-Metro, by Alexandre Blain, Lucas Germain, Christophe Gigot, Jade Guilbault, Andreas Muller, Simon Puculek, Γαλλία, 2016, 0:05:04
8. Missing Key, by Romane André, Robin Lavigne, Justine Landau, Francis Lacogne, Livia Macon, Pauline Renaud, Γαλλία, 2016, 0:06:10
9. The Passenger, by Orlane Brouillet, Claire d’Intorni, Antoine Mariez, Lucie Martinetto, Réda Mehleb, Eva Seyeux, Γαλλία, 2016, 0:05:54
10. U Scriusciu Du Mari, by Fabien Collet, Fanny De Carvalho, Arnaud Douzal, James Nardelli, Lea Rossi, Zarah Towey, Γαλλία, 2016, 0:04:35
9 / 14
11. Arpeggio, by Xabier España, Adriana Urigüen, Iñigo Ortega, Pablo Perez, Asier Astorga, Danel Iriarte, Ισπανία, 2016, 0:05:07
12. Gone, by Carolina Pereda, Eurie Cierbide, Irene Velasco, Leire Acha, Ισπανία, 2016, 0:01:54
13. Bath Time, by Rinu Rana, Αγγλία, 0:01:23
14. Urban Audio Spectrum, by Marina Schnider, Γερμανία, 2016, 0:03:43
15. Adija, by Apollonia Thomaier, ΗΠΑ, 2016, 0:04:08
16. Hi, It's Your Mother, by Daniel Sterlin-Altman, Καναδάς, 2016, 0:04:53
17. Adam, by Evelyn Jane Ross, ΗΠΑ, 2016, 0:02:27
18. The Box, by Merve Cirisoglu Cotur, Τουρκία, 2016, 0:06:48
19. From the Dizziness of Freedom: The Philosophy Vessel, by Melissa Ferrari, ΗΠΑ, 2016, 0:07:14
20. The Old Man and The Pears, by Jing Sun, ΗΠΑ, 2016, 0:05:00


Σπουδαστικές 7
Τρίτη 21/03/2017 22:15 - 00:00
1. Shit, by Felix Kapfer, Frederik Schubert, Jialu Hu, Γερμανία, 2016, 0:04:03
2. Bølge, by Kevin McCurdy, ΗΠΑ, 2016, 0:02:43
3. The Journey Never Starts. The Journey Never Ends., by Michelle Brand, Αγγλία, 2016, 0:02:53
4. Postpartum, by Emily Shapiro, ΗΠΑ, 2016, 0:03:50
5. The Bread Bear, by Tsai, YiChin, Lu, WanJou, Ταϊβάν, 2014, 0:12:11
6. Mongoose, by Chantal Beaulne, Καναδάς, 2016, 0:04:07
7. Morning Routine, by An-Wu,Li, Ταϊβάν, 2016, 0:02:11
8. Illusions, by Dominica Harrison, Αγγλία, 2016, 0:05:22
9. Bollyworld, by Monira Kamal, Γερμανία, 2015, 0:07:07
10. The Naked Shadow, by Julie de Halleux, Γαλλία, 2016, 0:08:24
11. Farewell, by Chen Yang Hsu, Adeline Jacquot, Paul Jourdain, Alan Sorio, Eléa Trahay, Γαλλία, 2016, 0:07:28
12. PAS à PAS, by Charline Arnoux, Mylène Gapp, Léa Rubinstayn, Florian Heilig, Mélissa Roux, Γαλλία, 2016, 0:05:05
13. The Legend of Rurik, by Jérémie Baumstark, Rachel Busquet, Guillaume Delpech, Kevin Lestrade, Pablo-Zaccharie Marin, Anthony Martinet, Γαλλία,
2016, 0:04:10


Σπουδαστικές 8
Τετάρτη 22/03/2017 16:15 - 18:00
1. Inside of Us, by Miranda Pla, ΗΠΑ, 2016, 0:01:52
2. Island of Eeboos, by Vrinda Zaveri, ΗΠΑ, 2016, 0:02:55
3. Hanging, by Nick LeDonne, ΗΠΑ, 2016, 0:05:40
4. Hot Chocolate, by Thu Vu Kim Nguyen, ΗΠΑ, 0:03:17
5. Mór, by Lisa Wu, A Bowen Welles, ΗΠΑ, 2016, 0:09:19
6. Groomed, by Samantha Armiger, ΗΠΑ, 2016, 0:03:00
7. Planemah, by Jakob Schmidt, Γερμανία, 2016, 0:06:23
8. The dog, by Nanami Saito, Ιαπωνία, 2016, 0:02:05
10 / 14
9. Scent of Love, by Chengcheng Feng, ΗΠΑ, 2015, 0:02:57
10. Heavy Blanket, by , ΗΠΑ, 2016, 0:06:57
11. Mostly Useless, by , ΗΠΑ, 2016, 0:05:48
12. Sheep Deprived, by Stacy E Coakley, 2016, 0:04:44
13. Blood Bank Burglar, by Hung Ching Chen, Ταϊβάν, 2016, 0:03:05
14. Swiff, by Alexis Agliata, Théo Bonora, Arnaud Bellour, Thibaud Gambier, Juliana Berckmans, Romain Lavoine, Γαλλία, 2016, 0:06:30
15. Hold Me (Ca Caw Ca Caw), by Renee Zhan, ΗΠΑ, 2016, 0:11:14
16. From Dogs to Wolves, by Azure Allen, ΗΠΑ, 2017, 0:09:58
17. The Three Tales from Alexandria, by NATASZA CETNER, Αγγλία, 2016, 0:06:00


Πειραματικές 1
Κυριακή 19/03/2017 18:15 - 20:00
1. S.C.A.N. - Searching Alternative Nature, by Dénes Ruzsa & Fruzsina Spitzer, Ουγγαρία, 2015, 0:06:43
2. Sophie Taeuber-Arp's Vanishing Lines, by Myriam Thyes, Γερμανία, 2015, 0:10:10
3. Feedback, by Heidi Stokes, Αγγλία, 2015, 0:03:00
4. Reshet, by Rachel Gutgarts, Ισραήλ, 2016, 0:01:30
5. Ugly but Good, by Jordan Wong, ΗΠΑ, 2016, 0:04:18
6. Territory, by zhang wenrong, Κίνα, 2016, 0:11:00
7. Katagami, by Michael Lyons, Ιαπωνία, 2016, 0:03:15
8. Eternal Recurrence, by Jörg Weidner, Γερμανία, 2016, 0:07:56
9. Moon Phase, by Ileana Andrea Gomez Gavinoser, Αργεντινή, 2016, 0:04:30
10. Mysteries of Childhood, by Joanna Polak / Daria Kopiec, Πολωνία, 2016, 0:19:00
11. Purple, by Snow Yunxue Fu, ΗΠΑ, 2016, 0:03:13
12. ¡PíFIES!, by Ignacio Tamarit, Αργεντινή, 2016, 0:04:00
13. Fruit, by Gerhard Funk, Γερμανία, 2016, 0:06:55
14. Railment, by Shunsaku Hayashi, Ιαπωνία, 2017, 0:09:43
15. Hands, by Ivanildo Soares, Βραζιλία, 2017, 0:01:31
16. Impenetrable as Night, by Benjamin Rosenthal, ΗΠΑ, 2016, 0:08:04


Πειραματικές 2
Δευτέρα 20/03/2017 14:15 - 16:00
1. Tacto, by Diego Garro, Ιταλία, 2016, 0:11:55
2. It Is My Fault, by Liu Sha, Κίνα, 2016, 0:04:50
3. Miller Fisher, by Faiyaz Jafri, Χονγκ Κονγκ, 2016, 0:09:18
4. Dead Nature, by Jeroen ter Welle, Ολλανδία, 2016, 0:03:53
5. Leerstelle, by Urte Zintler, Γερμανία, 2016, 0:04:30
6. Steps, by Erik van Schaaik, Ολλανδία, 2017, 0:01:22
7. Unnatural Growth, by Ali Aschman, ΗΠΑ, 2017, 0:04:14
11 / 14
8. Vitaman vs. Candy Kid, by Anthony George, ΗΠΑ, 2015, 0:01:35
9. My Norfolk, by Alice Bouttell, Αγγλία, 2016, 0:04:06
10. About Time, by Kuan-wen, Liu, Ταϊβάν, 2016, 0:03:10
11. Every Day, by Sara Nanna, Δανία, 2016, 0:12:58
12. The Sadness Will Not Last Forever, by Alexei Dmitriev, Ρωσία, 2016, 0:08:18
13. Between The, by Jan Sramek, Τσεχία, 2016, 0:04:53
14. Roger Ballen's Theatre of Apparitions, by Emma Calder, Ged Haney, Αγγλία, 2016, 0:05:00
15. Dear Sun, by Iris Tanttu, Φινλανδία, 2017, 0:05:16
16. 0001-0753, by Gabriel Montagne Lascaris - Comneno, Αγγλία, 2017, 0:01:15
17. b666b666c3b333, by Gabriel Montagné Láscaris-Comneno, Αγγλία, 2015, 0:01:00
18. Coil, by Regina Kelaita, Γερμανία, 2016, 0:02:47
19. Lingua Absentia, by Kate Raney, Jeremy Bessoff, ΗΠΑ, 2016, 0:10:00


Πειραματικές 3
Δευτέρα 20/03/2017 16:15 - 18:00
1. Rattle, by Laura Iancu, ΗΠΑ, 2016, 0:12:00
2. Old Delhi, by Glyph, Ινδία, 2016, 0:26:30
3. A Stones Throw Away, by Brian Ratigan, ΗΠΑ, 2016, 0:03:15
4. Orogenesis, by Boris LAbbé, Ισπανία, 2016, 0:07:52
5. Any Road, by Boris LAbbé, Γαλλία, 2016, 0:10:04
6. C-5-11, by Edward Ramsay-Morin, ΗΠΑ, 2016, 0:02:46
7. Erasure, by Birgitta Hosea, Αγγλία, 2017, 0:03:00
8. Dota, by Petra Zlonoga, Κροατία, 2016, 0:16:09
9. In an European park, by Anne Bussard, Ελβετία, 2016, 0:06:07
10. Something About Silence, by Patrick Buhr, Γερμανία, 2015, 0:12:22
11. Transit, by Aline Helmcke, 2016, 0:04:26


Πειραματικές 4
Δευτέρα 20/03/2017 18:15 - 20:00
1. Artemis, by Heather D. Freeman, ΗΠΑ, 2016, 0:03:40
2. The Party (ASIFA-East Anijam), by Robert Lyons, ΗΠΑ, 0:02:36
3. Le bulbe tragique, by Guillaume Vallée, Καναδάς, 2016, 0:06:09
4. Ratio, by MURAT SAYGINER, Τουρκία, 2013, 0:02:04
5. Iterations, by Jeremy Speed Schwartz, ΗΠΑ, 2016, 0:02:55
6. Da Vinci Project, by Alain Escalle, Γαλλία, 2015, 0:05:20
7. Final Gathering, by Alain Escalle, Γαλλία, 2016, 0:13:30
8. Р, by Tatiana Skorlupkina, 2016, 0:02:25
9. Kitsune, by Guillermo P. Bosch, Ισπανία, 0:01:00
12 / 14
10. Lavey Laveau, "Nocturne Magnum Opus 9, No. 1", by christopher haines, John patrick sellars, Lon Lawson, ΗΠΑ, 2016, 0:06:28
11. Fish Tank, by Haoge, Κίνα, 2016, 0:06:00
12. Nœvus, by Samuel Yal, Γαλλία, 2016, 0:08:00
13. Anyu - Or how Stalin Lost his Nose, by Lina Walde, Γερμανία, 2016, 0:07:30
14. The Pine Tree Villa, by Jan Koester, Γερμανία, 2016, 0:12:58
15. Making waves,,, unmastered, by Fritz Laszlo Weber, Γερμανία, 2016, 0:07:38
Ann (Ειδική Προβολή Live Action)
Τρίτη 21/03/2017 14:15 - 16:00
1. Ann, by Carla Forte, ΗΠΑ, 2016, 1:18:01


Ελληνικό διαγωνιστικό 1
Σάββατο 18/03/2017 22:15 - 00:00
1. Reincarnation, by Jason Katsoulis, Ελλάδα, 2016, 0:05:15
2. Orans Transition, by Paschalis Mourikas, Ελλάδα, 2016, 0:02:27
3. I Am Not A Number, by Natalia Kokkinou, Ελλάδα, 2016, 0:04:37
4. Piano bar, by Georgina Kosmatou, Ελλάδα, 2016, 0:04:30
5. Lunacy, by Michael Vazikas, Ελλάδα, 2016, 0:03:17
6. Noyes, by Vasileios Papageorgiou, Ελλάδα, 2017, 0:01:27
7. The Rains of Castamere | An Animated Choreography of Departures (Revisited), by Aristarchos Papadaniel, Ελλάδα, 2016, 0:03:09
8. Aurelia, by Christos Bourantas & Kreon Krionas, Ελλάδα, 2016, 0:15:35
9. The Solar System Waltz, by Polykarpos Parioritsas, Ελλάδα, 2010, 0:06:50
10. Haley's Comet, by OUT.THERE Studios, Ελλάδα, 2016, 0:03:35
11. Under The Clock, by Vassiliki Papailiou, Ελλάδα, 2015, 0:24:56
12. Breakfast in the Forest, by Mariza Litina, Ελλάδα, 2016, 0:03:41


Ελληνικό διαγωνιστικό 2
Κυριακή 19/03/2017 20:15 - 22:00
1. The Runner, by Zachos Samoladas, Ελλάδα, 2016, 0:06:10
2. The Prime Ministers, by Stefanos Chachamidis, Ελλάδα, 2016, 0:04:20
3. Ethnophobia, by Giannis Ziogkas, Ελλάδα, 2016, 0:14:21
4. Absorbed, by Dimitris Armenakis, Ελλάδα, 2017, 0:08:27
5. Radiophone, by Panos Koutivas, Ελλάδα, 2016, 0:08:29
6. In the Light, by Magdalene Kourti, Ελλάδα, 2015, 0:03:41
7. For god's sake, by Mikaela Athanasopoulou, Ελλάδα, 2017, 0:07:10
8. Achromatic, by Eftychia Maria Kondylis, Αγγλία, 2015, 0:06:45
13 / 14
9. Agrinoui, by Alexis Chaviaras, Κύπρος, 2015, 0:19:40
10. Carousel, by Christophoros Katsadiotis, Ελλάδα, 2017, 0:02:45
Αραμπίμ - Οι Ψυχές των Αγαλμάτων
Τετάρτη 22/03/2017 14:15 - 16:00
1. Arabim - The Souls of The Statues, by Antigoni Paroussi - Costis Papanastasatos, Ελλάδα, 2016, 0:53:17
Psiconautas, the forgotten children (Ειδική Προβολή - Ταινία Μεγάλου Μήκους)
Σάββατο 18/03/2017 14:15 - 16:00
1. Psiconautas, the forgotten children, by Pedro Rivero and Alberto Vazquez, Ισπανία, 2015, 1:15:5

Media